Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Cukorbeteg étrend | Autoimmun Betegségek

Cukorbeteg étrend | Autoimmun Betegségek

Az étrend megtervezésekor alapvető szempont, hogy az étrendben szereplő élelmiszerek, élelmianyagok összessége megfelelő mennnyiségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat ( fehérje, zsír, szénhidrát, vitaminok, ásványi anyagok ). Sem többet, sem kevesebbet.

Röviden a tápanyagokról

Szénhidrátok: Energiát adó tápanyagok. 1 g szénhidrátból a szervezetben 4 kcal energia keletkezik. A táplálékban előforduló szénhidrátok főbb típusai:

Cukrok: Szőlőcukor (glukóz), mely a gyümölcsökben, mézben található, de a répacukor egyik alkotórésze is, gyümölcscukor (fruktóz), mely főként gyümölcsökben található, egyúttal a répacukor másik alkotóeleme, tejcukor (laktóz), mely szőlőcukrot is tartalmaz és a tejtermékekben fordul elő, végül a malátacukor (maltóz), mely kizárólag szőlőcukorra bomlik le és a sörben, valamint a malátakávéban fordul elő.

Összetett szénhidrátok:
Keményítő, mely teljes egészében szőlőcukorra bomlik le az emésztőrendszerben, és a búzalisztben (kenyérben, pékárukban, tésztafélékben), a burgonyában, rizsben, kukoricában, szójában, hüvelyesekben, kisebb mértékben a zöldségekben, salátákban található.

Az emberi szervezet számára nem emészthető szénhidrát a legtöbb növényi rost, mint a cellulóz (a korpában) vagy a pektin (a gyümölcsökben). Táplálkozásunk szegény növényi rostokban, ezért ezek bevitelének növelése feltétlenül kívánatos.

A növényi eredetű élelmiszerek több-kevesebb mennyiségben tartalmaznak szénhidrátot valamilyen formában. Az élelmiszerek, ételek vércukorszint-emelő hatása attól függ, hogy mennyi emészthető (hasznosuló) szénhidrát van bennük. Eszerint három csoportba oszthatjuk a szénhidráttartalmú élelmiszereket: kerülendők, mérve fogyasztandók, szabadon fogyasztandók.

Kerülni ajánlatos azokat, amelyek gyorsan és nagy mértekben emelik a vércukorszintet (szőlőcukor, répacukor, malátacukor, méz, minden cukrozott üditőital, cukorkák, bonbonok, keserű csokoládé, befőttek, dzsemek, a gyümölcsök közül a szőlő, illetve valamennyi aszalt gyümölcs).

0 Tovább

A sós étrend Nem csak a vérnyomást növeli | Autoimmun Betegségek

A sós étrend Nem csak a vérnyomást növeli | Autoimmun Betegségek

A magas sótartalmú élelmiszerek fogyasztása nemcsak a vérnyomásunkat növelik, hanem a legújabb kutatások szerint az autoimmun betegségek kialakulását is elősegítheti.

A három friss kutatásból az derül ki, hogy a só az első számú gyanúsított számos autoimmun betegség, köztük a szklerózis multiplex, a reumatoid arthritisz és az ankilotizáló spondilitisz ( Bechterew-kór ) kialakulásában. A kutatók azt is elmondták, hogy az autoimmun betegségek, különösen a szklerózis multiplex és az 1-es típusú diabétesz előfordulásának jelentős növekedése arra utal, hogy környezeti tényezők, nem pedig a genetika állhat a háttérben.

0 Tovább

Gluténmentes Szilvás Gombóc lisztérzények kedvére | Autoimmun Betegségek

Gluténmentes Szilvás Gombóc lisztérzények kedvére | Autoimmun Betegségek

Magyarországon a betegséget gyakrabban diagnosztizálják felnőttek, mint gyerekek körében, az érintettek száma száz-kétszázezer lehet, ugyanakkor csupán 10-15 % a diagnosztizált betegek aránya. Számukra a gluténmentes diéta az egyetlen megoldás, mellyel teljes, tünetmentes életet élhetnek. A hazai gluténmentes élelmiszerek választékában ma még vannak hiányosságok, elsősorban a garantáltan gluténmentes, biztonságos készételek kínálatának bővítésére van igény. Ezért is örülünk, hogy mostantól olyan termékek is elérhetők lesznek a lisztérzékenyek számára, mint a gyorsfagyasztott szilvás gombóc, túrógombóc vagy szilvalekváros derelye? ? mondta Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke.

0 Tovább

Autoimmun Betegségek

blogavatar

Autoimmun Betegek Közössége -autoimmune diseases. Minden, amit az autoimmun betegségekről tudni érdemes. Az oldal célkitűzése az autoimmun betegségben szenvedők és családtagjaik tájékoztatása a betegségekről és az azokkal kapcsolatos teendőkről, lehetőségekről.

Utolsó kommentek