Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Cukorbeteg étrend | Autoimmun Betegségek

Cukorbeteg étrend | Autoimmun Betegségek

Az étrend megtervezésekor alapvető szempont, hogy az étrendben szereplő élelmiszerek, élelmianyagok összessége megfelelő mennnyiségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat ( fehérje, zsír, szénhidrát, vitaminok, ásványi anyagok ). Sem többet, sem kevesebbet.

Röviden a tápanyagokról

Szénhidrátok: Energiát adó tápanyagok. 1 g szénhidrátból a szervezetben 4 kcal energia keletkezik. A táplálékban előforduló szénhidrátok főbb típusai:

Cukrok: Szőlőcukor (glukóz), mely a gyümölcsökben, mézben található, de a répacukor egyik alkotórésze is, gyümölcscukor (fruktóz), mely főként gyümölcsökben található, egyúttal a répacukor másik alkotóeleme, tejcukor (laktóz), mely szőlőcukrot is tartalmaz és a tejtermékekben fordul elő, végül a malátacukor (maltóz), mely kizárólag szőlőcukorra bomlik le és a sörben, valamint a malátakávéban fordul elő.

Összetett szénhidrátok:
Keményítő, mely teljes egészében szőlőcukorra bomlik le az emésztőrendszerben, és a búzalisztben (kenyérben, pékárukban, tésztafélékben), a burgonyában, rizsben, kukoricában, szójában, hüvelyesekben, kisebb mértékben a zöldségekben, salátákban található.

Az emberi szervezet számára nem emészthető szénhidrát a legtöbb növényi rost, mint a cellulóz (a korpában) vagy a pektin (a gyümölcsökben). Táplálkozásunk szegény növényi rostokban, ezért ezek bevitelének növelése feltétlenül kívánatos.

A növényi eredetű élelmiszerek több-kevesebb mennyiségben tartalmaznak szénhidrátot valamilyen formában. Az élelmiszerek, ételek vércukorszint-emelő hatása attól függ, hogy mennyi emészthető (hasznosuló) szénhidrát van bennük. Eszerint három csoportba oszthatjuk a szénhidráttartalmú élelmiszereket: kerülendők, mérve fogyasztandók, szabadon fogyasztandók.

Kerülni ajánlatos azokat, amelyek gyorsan és nagy mértekben emelik a vércukorszintet (szőlőcukor, répacukor, malátacukor, méz, minden cukrozott üditőital, cukorkák, bonbonok, keserű csokoládé, befőttek, dzsemek, a gyümölcsök közül a szőlő, illetve valamennyi aszalt gyümölcs).

0 Tovább

Gyógyítható lesz az 1-es típusú cukorbetegség? | Autoimmun Betegségek

Gyógyítható lesz az 1-es típusú cukorbetegség? | Autoimmun Betegségek

Olyan vakcinát tesztelnek a Massachusettsi Általános Kórház munkatársai egy, amely elpusztítja az autoimmun sejteket, és képes visszaállítani a hasnyálmirigy inzulintermelő készségét.

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun hátterű folyamat, melynek során a szervezet immunelemei a saját szövetek ellen – jelen esetben a hasnyálmirigy ellen – fordulnak. Dr. Denise Faustman és munkatársai még 2001-ben számoltak be arról, hogy a tumor-nekrózis faktornak ( TNF ) nevezett jelátviteli molekula képes elpusztítani az inzulintermelő sejtekkel reagáló autoimmun T-sejteket. Ugyan a TNF magas szintje az emberi szervezetre toxikus, azonban a TNF mennyiségét növelni lehet a tuberkulózis elleni védőoltás, a BCG segítségével.

0 Tovább

Cukros kutyákat gyógyítottak génterápiával | Autoimmun Betegségek

Cukros kutyákat gyógyítottak génterápiával | Autoimmun Betegségek

Egy spanyol kutatócsoport napokban megjelent publikációja szerint öt, 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő, beagle fajtájú kutya betegségét sikeresen kezelték génterápiával. Az eredmény hosszútávon áttörés lehet az ebben a betegségben szenvedő emberek gyógyításában – írja a MedBio.

A Barcelonai Autonóm Egyetem Biotechnológiai és Génterápiás Központ kutatócsoportja kutyákon tesztelte – az egereken korábban pozitív eredményeket mutató – génterápiás rendszerét. Inzulin (Ins) és glükokináz (GCK) géneket együttesen kifejező adeno-asszociált vírust (AAV) juttattak be öt cukorbeteg kutya lábizmaiba.

0 Tovább

1-es típusú diabétesz új immunterápiája | Autoimmun Betegségek

1-es típusú diabétesz új immunterápiája | Autoimmun Betegségek

Washington – Állatkísérletekben hatékonynak bizonyult az 1-es típusú cukorbetegség új immunterápiája, az alkalmazott antitestek hatására gyorsan visszaállt az egerek egészséges állapota – számoltak be róla amerikai kutatók a Diabetes című szakfolyóiratban.

Az Észak-Karolinai Egyetem orvosi karának munkatársai olyan
génmódosított egerekkel dolgoztak, amelyek az 1-es típusú,
inzulinfüggő cukorbetegség tüneteit mutatják. A betegség kialakulása
után az állatoknak befecskendezték az általuk kifejlesztett
antitesteket, amelyek hatására immunrendszerük károsodása nélkül
eltűntek a diabétesz tünetei.

0 Tovább

Az autoimmun betegség féregalapú terápiával kezelhető ? | Autoimmun Betegségek

Az autoimmun betegség féregalapú terápiával kezelhető ? | Autoimmun Betegségek

Az autoimmun betegség féregalapú terápiával kezelhető ?

A tudósok több mint húsz éve vizsgálják a higiénia-hipotézist, vagyis azt, hogy a modern orvostudomány kezdete előtt a ma veszélyesnek tartott organizmusok védték immunrendszerünket. Az 1980-as évek végén felfedezték, hogy a kora gyermekkorban elszenvedett fertőzések hiányában az immunrendszer megfelelő érése nem következhet be, így az a későbbiekben kóros reakciót fejleszthet ki a baktériumokkal és vírusokkal szemben. Ezért a tudósok felvetették, hogy férgekkel lehetne kezelni az autoimmun betegségeket – írja a Fox News.

0 Tovább
«
12

Autoimmun Betegségek

blogavatar

Autoimmun Betegek Közössége -autoimmune diseases. Minden, amit az autoimmun betegségekről tudni érdemes. Az oldal célkitűzése az autoimmun betegségben szenvedők és családtagjaik tájékoztatása a betegségekről és az azokkal kapcsolatos teendőkről, lehetőségekről.

Utolsó kommentek