Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Génhiba nehezíti a szklerózis multiplex kezelését | Autoimmun Betegségek

Génhiba nehezíti a szklerózis multiplex kezelését | Autoimmun Betegségek

A szklerózis multiplex egy autoimmun hátterű betegség, ami során az immunrendszer az idegsejteket borító elemek ellen fordul, így okozva ingerületvezetési zavarokat, melyek ezután különféle tünetek során nyilvánulnak meg. A betegség kezelése sajnos nem megoldott, de a kutatók próbálkoznak egy másik szerrel, az anti- TNF- el. Ezt a szert más, szintén autoimmun betegeknél is használják, például a reumatoid izületi gyulladásnál, vagy a gyulladásos bélbetegségeknél. A vizsgálatok szerint azonban sajnos a szer inkább rontott a betegek állapotán, mint segített volna, áll a Nature-ben megjelent tanulmányban.

0 Tovább

Jó hatással lehet a szelén az autoimmun pajzsmirigybetegségekre

Jó hatással lehet a szelén az autoimmun pajzsmirigybetegségekre

A pajzsmirigyben mind a hormonok termelésében, mind lebontásukban szeléntartalmú enzimek vesznek részt. A dejodináz enzim működéséhez hidrogén-peroxidra van szükség, ez azonban szabadgyökként rendkívül veszélyes, ezért a szeléntartalmú fehérjék (szelenoproteinek) védik a sejtek integritását. Korábbi kutatások Magyarországon is kimutatták, hogy az alacsony szelénszint kapcsolatban áll a számos embert érintő pajzsmirigybetegségekkel. Az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás kialakulásában immunogenetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak. A betegség során a szervezet antitesteket (úgynevezett autoantitesteket, vagyis saját fehérjéi elleni antitesteket) termel a pajzsmirigy egyik enzime, a tiroid-peroxidáz (TPO) és a pajzsmirigyhormonokat megkötő tireoglobulin (TG) ellen, ezt a folyamatot eddig nem sikerült hatékonyan gátolni.

0 Tovább

Cukros kutyákat gyógyítottak génterápiával | Autoimmun Betegségek

Cukros kutyákat gyógyítottak génterápiával | Autoimmun Betegségek

Egy spanyol kutatócsoport napokban megjelent publikációja szerint öt, 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő, beagle fajtájú kutya betegségét sikeresen kezelték génterápiával. Az eredmény hosszútávon áttörés lehet az ebben a betegségben szenvedő emberek gyógyításában – írja a MedBio.

A Barcelonai Autonóm Egyetem Biotechnológiai és Génterápiás Központ kutatócsoportja kutyákon tesztelte – az egereken korábban pozitív eredményeket mutató – génterápiás rendszerét. Inzulin (Ins) és glükokináz (GCK) géneket együttesen kifejező adeno-asszociált vírust (AAV) juttattak be öt cukorbeteg kutya lábizmaiba.

0 Tovább

Génhiba miatt nem hat szklerózis multiplex (SM) esetében egy ígéretesnek tartott szer | Autoimmun Betegségek

Génhiba miatt nem hat szklerózis multiplex (SM) esetében egy ígéretesnek tartott szer | Autoimmun Betegségek

Egy szklerózis multiplexhez (SM) köthető génváltozat okozza, hogy az egykor ígéretesnek tartott tumornekrózisfaktor-ellenes szer más autoimmun betegségekkel szemben nem hat az SM-nél – állapították meg az Oxfordi Egyetem kutatói. A Nature című tudományos magazinban közzétett tanulmány szerint a TNF-gátlók alkalmazása még ront is a szklerózis multipexes
páciensek állapotán.

0 Tovább

Addison-kór hormonbetegség | Autoimmun betegségek

Addison-kór hormonbetegség | Autoimmun betegségek

Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének idült elégtelensége, amely súlyos esetben az anyagcsere összeomlásához, kiszáradáshoz, keringési elégtelenséghez majd kómához és halálhoz vezethet.
Nevét a betegség első leírójáról, Dr. Thomas Addisonról (1795-1860), a londoni Guy’s Hospital orvosáról kapta, aki 1849 körül számolt be betegség tüneteiről, bár először a vérszegénység egy új formájának vélte. Az általa leírt, ma Addison-Biermer anaemia névre hallgató vérszegénység viszonylag gyakran fordul elő együtt az Addison-kórral.

0 Tovább
«
123

Autoimmun Betegségek

blogavatar

Autoimmun Betegek Közössége -autoimmune diseases. Minden, amit az autoimmun betegségekről tudni érdemes. Az oldal célkitűzése az autoimmun betegségben szenvedők és családtagjaik tájékoztatása a betegségekről és az azokkal kapcsolatos teendőkről, lehetőségekről.

Utolsó kommentek